Go Archers -

DLSU’s Individual Awardees- UAAP 71 – 1st Semester Events

Most Valuable Player (MVP) Awardees:
1. John Paul Gomez – Men’s Chess (5th in 5 seasons)
2. Aices Salvador – Women’s Chess MVP (2nd in 2 seasons)
3. Ernest Dee – Men’s Swimming MVP (2nd in 2 seasons)

Rookie of the Year (ROY) Awardees:
1. Timothy Yap – Men’s Swimming
2. Melissa Gohing – Women’s Beach Volleyball

Individual Awardees/Medalists:
Taekwondo

1. David Rivera – Gold, Welterweight, Men’s Division
2. Eunice Alora – Gold, Bantamweight, Women’s Division

Chess
1. John Paul Gomez – Board 1 Gold, Men’s Division
2. Aices Salvador – Board 1 Gold, Women’s Division
3. Jennifer Advincula – Board 3 Silver, Women’s Division
4. Susan Grace Neri – Board 4 Bronze, Women’s Division
5. Dominique Layugan – Board 5 Gold, Women’s Division

Basketball
1. Joseph Casio – Mythical Five, Men’s Division
2. Rico Maierhofer – Mythical Five, Men’s Division

Judo
1. Rick Jayson Senales – Gold, Half-heavyweight, Men’s Division
2. Gerard Teruel – Gold, Extra-lightweight, Men’s Division
3. CJ Santa Ana – Gold Lightweight, Men’s Division
4. Antonio Fernando – Bronze, Middleweight, Men’s Division
5. Renelyn Benigay – Gold, Extra-lightweight, Women’s Division
6. Jerika Senales – Bronze, Half-middleweight, Women’s Division
7. Dian So – Bronze, Heavyweight, Women’s Division

Swimming
1. Ernest Dee – 7 Golds out of 7 events
Gold, 50m Butterfly – Tied own record of 25.81
Gold, 800m Freestyle
Gold, 200m IM
Gold, 400m IM
Gold, 100m Butterfly
Gold, 200m Butterfly
Gold, 1500m Freestyle
2. Quilala, Maxim – 3 Golds, 2 Silvers
Gold, 50m Backstroke
Gold, 100m Backstroke
Gold, 200m Backstroke
Silver, 200m IM
Silver, 400 IM
3. Timothy Yap – 2 Golds, 3 Silvers
Gold, 400m Freestyle
Gold, 200m Freestyle
Silver, 800m Free
Silver, 200m Backstroke
Silver, 1500m Freestyle
4. Alcantara, Tessa – 2 Golds, 2 Bronzes
Gold, 50m Breaststroke
Gold, 100m Breaststroke
Bronze, 50m Free
Bronze, 400m Freestyle Relay
5. Quilala, Carmina – 2 Silvers, 1 Bronze
Silver, 50m Butterfly
Silver, 50m Backstroke
Bronze, 100m Backstroke
6. Quilala, Emmanuel – 1 Silver, 2 Bronzes
Silver, 50m Butterfly
Bronze, 50m Breaststroke
Bronze, 200m Breaststroke
7. Sedilla, Janina – 1 Bronze, 50m Breaststroke
8. Cornelio, Kimberly – 1 Bronze, 400m Freestyle Relay
9. De Guzman, Marie Francesca – 1 Bronze, 400m Freestyle Relay
10. Uy, Chloe Ekatrina – 1 Bronze, 400m Freestyle Relay
11. Alcantara, Althea – 1 Bronze, 400m Freestyle Relay
12. Racelis, Alberto Javier – 1 Bronze, 800m Freestyle Relay
13. Padua, Brian Rafael – 1 Bronze, 800m Freestyle Relay
14. Huelgas, Nikko Bryan – 1 Bronze, 800m Freestyle Relay
15. Ty, Kevin Christopher – 1 Bronze, 800m Freestyle Relay